Odstráňte roztoče z Vášho čalúneného nábytku najefektívnejšou známou cestou – hĺbkovým tepovaním

Výskumy svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú na jeden z najvážnejších problémov, ktoré prebývajú v našich domovov a v čalúnenom nábytku. Pozrieme sa na roztoče. V krajinách strednej Európy sú najbežnejšími a zároveň pre naše zdravie najškodlivejšími druhy Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Týmto druhom sa v našich sedačkách a kobercoch veľmi darí a spolu so svojimi výkalmi tvoria najrozšírenejší dôvod vzniku alergických reakcií, astmy, alebo sennej nádchy. Hĺbkové tepovanie  a ošetrovanie mokrou cestou je tým najosvedčenejším a zároveň najúčinnejším spôsobom, ako sa týchto neželaných spolubývajúcich zbavíte.

Tepovanie a roztoče

Jedná sa o veľmi drobných živočíchov, ktorý sú voľným okom nepostrehnuteľný. Sú tak drobný, že sú až priesvitný a bez výkonných mikroskopov by sme ich nedokázali ani vidieť. Ich celková dĺžka sa pohybuje v rozmedzí 0,2 – 0,3 milimetra. Ich veľkosť však pri vzniku ochorení nehrá takmer žiadnu rolu, pretože čo im chýba na veľkosti, to dobiehajú počtom. Preto musíte robiť čistenie sedačiek Pezinok pravideľne.Alergia Vám vznikne ani neviete ako, pretože tieto roztoče sa postupne uvoľňujú do prostredia a víria sa spolu s domovým prachom. Bavíme sa o tak závažnom probléme, že ešte než sme ich objavili, považovali sme za príčinu vzniku alergických reakcií alergiu na domový prach.

Prečo roztoče osídľujú náš čalúnený nábytok?

Hlavnou príčinou, prečo sa rozšírujú v našich domovoch, je ich potrava. Živia sa totižto lupienkami odumretej pokožky, ktoré prirodzene produkuje náš organizmus.  Okrem toho sa živia aj ostatnými mikroorganizmami, ktoré sa na hostine z lupienkov odumretej kože podieľajú. Výborne prospievajú v tme, bez slnečného žiarenia. Nedokážu prežiť ani pri veľmi nízkych, ani pri vysokých teplotách a taktiež je pre nich smrtiaci nedostatok vlhkosti. Sucho je ich úhlavný nepriateľ. Mŕtve roztoče sa tiež však výraznou mierov podieľajú na alergických reakciách a preto preto musíme tepovanie robiť častejšie, aby sme ich odstránili. Hovoríme o tak prispôsobivých organizmoch, že snáď okrem horských oblastí ich nájdeme v celom našom geografickom pásme.

Ich najčastejší výskyt a ako sa ich zbavíme

S ich výskytom môžete rátať všade tam, kde máte nejaký druh látky. Miesta ako sedacie súpravy, matrace, behúne, závesy či záclony. Ich výskyt nemusí byť všade v obrovských počtoch, ako je tomu v matracoch, ale aj malý počet stojí za to, aby sme sa mu venovali. Záclony a závesy je potrebné často prať a ostatný čalúnený nábytok je potrebné hĺbkovo tepovať. Hĺbkové tepovanie by ste mali ideálne robiť extrakciou mokrou cestou. Pretože tepovaním dôklade odstránite všetkých roztočov a aj ich alergény.  Tepovaním tiež ošetíte nábytok proti ich znovu osídleniu. Po kvalitnom hĺbkovom tepovaní sa roztoče neobjavia najbližších šesť až deväť mesiacov.