tepovanie matraca

Čo môžete spraviť pre svoje matrace svojpomocne?

Matrace sú miestom, ktoré toho veľa znesú, ale musíme si uvedomiť, že v pohodlí postele strávime poriadny kus života. Niekto môže aj viac ako tretinu. Matrace sa pri tom správajú ako špongia a vstrebávajú do seba ohromné množstvo nečistôt – cez pot, starú odumretú pokožku až po najrôznejšie teľné tekutiny. Preto by sme starostlivosť o matrac nemali nikdy zanedbávať.

Pár domácich krokov pre osvieženie matraca

Je niekoľko vecí ktoré môžete robiť sami bez profesionálov, aby Vaše matrace vyzerali lepšie. Je dobré aby ste si takýto postup osvojili a opakovali ho aspoň raz za štvrť roka. Pri tomto procese sa zbavíte baktérií,nečistôt, prachu a prakticky všetkého čo sa zachytáva na vrchnej vrstve matraca. So špinou zároveň odchádza aj zápach a pocit z matraca bude svieži. Potom ak si dáte tepovanie v Pezinku, výsledný efekt bude oveľa lepší.

Celý proces je veľmi jednoduchý, tu sú naše odporúčania:

A.V prvom kroku je potrebné matrac povysávať. Najskôr z jednej strany, druhú budete robiť neskôr.
B. Teraz si namiešate zmes jedlej sódy a kukuričného škrobu a riadne ňou posypete povrch matraca. Túto zmes následne nechajte na matraci aj niekoľko hodín, aby na seba naviazala čo najväčšie množstvo nečistôt z jednotlivých vlákien matraca.
C.V ďalšom kroku zoberiete opäť vysávač a všetko poriadne povysávate, aby na matraci nič nezostalo. Nič nebráni tomu, aby ste nakoniec použili aj esenciálne oleje podľa vlastného gusta. Hovorí sa, že levanduľa je pre dobrý spánok skvelá.

Pravidelná starostlivosť o matrac

V tomto bode by sme prešli základné pravidlá bežnej starostlivosti o matrac. Keď sa pozrieme na to, akej doby preležíme v našich posteliach, nemôžeme sa čudovať, že akonáhle zanedbáme starostlivosť, stávajú sa eldorádom baktérií a mikroorganizmov. Aby ste tomuto zabránili, zostavili sme pre Vás zoznam pravidelných úkonov, ktorými môžete vylepšiť Váš matrac.

A. Posteľné prádlo meňte na pravidelnej báze. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože cez noc sa dosť potíme a okrem toho z nás opadáva odumretá pokožka. Doporučujeme prádlo meniť aspoň raz za 2 týždne a v prípade malých detí prípadne domácich miláčikov aj týždenne.

B. Pravidelne matrac vysávajte. Aj napriek pravidelnej výmene posteľného prádla sa pod ním hromadí špina. Čím dlhšie necháte túto špinu hromadiť, tým zložitejšie a náročnejšie ju bude odstrániť. Vysávať stačíaj raz za 2 mesiace.

C. Prospešné je matrac otáčať. Jedná sa o malú drobnosť, no z dlhodobého pohľadu to Vášmu matracu iba prospeje. Pomáha nám to zostať ostražitý voči výraznému znečisteniu.

D. Snažte sa vyhnúť svojpomocnému odstraňovaniu fľakov. Je väčšie množstvo čistiacich prostriedkov, ktorými si môžete poškodiť, ako by ste si polepšili. Väčšina prípravkov totiž obsahuje vysoké pH, čo zakladá na problém. Čistenie matraca radšej nechajte na profesionáloch, ktorý majú prístup k špeciálnym čistidlám, ktoré len tak nezoženiete. Netreba tiež zabúdať na profesionálne stroje, ktoré sú k tejto činnosti tiež potrebné.

Toto úplne stačí robiť stále dokola. Keď nad tým pouvažujete, nemusí to byť také otravné. Však? Ak si však zachováte správnu vášeň, Váš matrac sa Vám poďakuje.