Odstráňte roztoče z Vášho čalúneného nábytku najefektívnejšou známou cestou – hĺbkovým tepovaním

Podstata nesporných výhod hĺbkového tepovania mokrou cestou

Výskumy svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú na jeden z najvážnejších problémov, čo sa týka našich domovov a čalúneného nábytku, sú nimi roztoče. V krajinách strednej Európy sú najbežnejšími a zároveň pre zdravie našich obyvateľov najškodlivejšími druhy Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Týmto druhom sa v našich sedačkách a kobercoch veľmi darí a spolu so svojimi výkalmi tvoria najrozšírenejší dôvod vzniku alergických reakcií, astmy, alebo sennej nádchy. Hĺbkové tepovanie a ošetrovanie mokrou cestou je tým najosvedčenejším a zároveň najúčinnejším spôsobom, ako sa týchto neželaných spolubývajúcich zbaviť.

Ako si roztočov treba predstaviť

Jedná sa o veľmi drobných živočíchov, ktorý sú voľným okom nepostrehnuteľný. Sú tak drobný, že sú až priesvitný a bez výkonných mikroskopov by sme ich nedokázali ani vidieť. Ich celková dĺžka sa pohybuje v rozmedzí 0,2 – 0,3 milimetra. Ich veľkosť však pri vzniku ochorení nehrá takmer žiadnu rolu, pretože čo im chýba na veľkosti, to dobiehajú počtom. Vznik alergie je potom iba otázkou času, pretože tieto roztoče sa postupne uvoľňujú do prostredia a víria sa spolu s domovým prachom. Jedná sa o tak závažný problém, že ešte pred ich objavením sa za príčinu vzniku alergických reakcií považovala alergia na domový prach.

Prečo roztoče osídľujú náš čalúnený nábytok?

Hlavnou príčinou ich rozšírenia v našich domovoch je ich potrava. Živia sa totižto lupienkami odumretej pokožky, ktoré prirodzene produkuje náš organizmus.  Okrem toho sa živia aj ostatnými mikroorganizmami, ktoré sa na hostine z lupienkov odumretej kože podieľajú. Výborne prospievajú v tme, bez slnečného žiarenia. Nedokážu prežiť ani pri veľmi nízkych, ani pri vysokých teplotách a taktiež je pre nich smrtiaci nedostatok vlhkosti. Sucho je ich úhlavný nepriateľ. Mŕtve roztoče sa tiež však výraznou mierov podieľajú na alergických reakciách a preto je ich potrebné odstrániť. Jedná sa o tak prispôsobivé organizmy, že snáď okrem horských oblastí ich nájdeme v celom našom geografickom pásme.

Ich najčastejší výskyt a ako sa ich zbavíme

S ich výskytom môžete rátať všade tam, kde máte nejaký druh látky. Miesta ako sedacie súpravy, matrace, behúne, závesy či záclony. Ich výskyt nemusí byť všade v obrovských počtoch, ako je tomu v matracoch, ale aj malý počet stojí za to, aby sme sa mu venovali. Záclony a závesy je potrebné často prať a ostatný čalúnený nábytok je potrebné hĺbkovo tepovať. Na hĺbkové tepovanie sa najviac hodí extrakcia mokrou cestou, pretože okrem dôkladného odstránenia roztočov a ich alergénov, sa nábytok ošetruje proti ich znovu osídleniu. Po kvalitnom hĺbkovom tepovaní sa roztoče neobjavia najbližších šesť až deväť mesiacov.