Skoncujte s mikroorganizmami vo Vašej domácnosti obrázok

Mikroorganizmy sú najväčšou skupinou organizmov na tejto planéte. Tvoria až 50% všetkej živej hmoty. Väčšina druhou sú neškodné a niektoré môžu byť dokonca pre náš život prospešné. Iné z nich však sú pre naše zdravie škodlivé a tých sa musíme zbaviť.  Snáď až príliš veľké množstvo týchto našich spolubývajúcich je schopných ohroziť nás nejakou chorobou. Chcete  o nich vedieť viac? Čítajte ďalej.

V priemernom príbytku by sme mohli nájsť až niekoľko potenciálne škodlivých druhov mikroorganizmov. Medzi tie najbežnejšie patria Escherichia coli spôsobujúca tráviace problémy a Staphylococcus aureus stojaci za nepríjemnými infekciami. Tiež môžeme spomenúť Clostridium difficile spôsobujúci dlhotrvajúce hnačky. Udržujte domácnosť vyčistenú a zbavenú týchto baktérií nielen kvôli príjemnému pocitu z čistého prostredia, ale aj kvôli týmto nebezpečným baktériám. Nestačí ak si iba  budete umývať ruky po každej návšteve WC, ale vhodná prevencia je aj čistý celý byt.

Najčastejšie miesta výskytu mikroorganizmov Vás prekvapia

Podľa prieskumov sa väčšina z nás domnieva, že najhoršími miestami výskytu nebezpečných baktérií je WC a kúpeľňa. Tu sa však mýlime, najviac ich totiž nájdeme na kuchynskej linke. Príčina je pri  tom úplne jednoduchá, používame tu potraviny a pripravujeme jedlo. Preto úplne nevyhnutne, aby sme sa nemuseli stretávať s nepríjemnými ochoreniami,  musíme sa venovať čisteniu kuchynskej linky. Kuchynskú linku by ste mali umývať po každej príprave jedla a dôkladnejšiu dezinfinfekciu robiť aspoň raz za sedem dní. Ak budete čistiť takto často, na upratovanie Pezinok by ste mali používať ekologické čistiace prípravky s minimom chemických látok. Vyberajte ale čistiace prostriedky ale s dôkladným antimikrobiálnym pôsobením. S takýmito čistidlami Vám radi poradíme. Ďalším výrazným zdrojom mikroorganizmov je smetný kôš, nepreplňujte ho preto zbytočne, ale vysýpajte ho kľudne aj každý deň.

Miestam s najintenzívnejším výskytom baktérií však tróni hubka na umývanie riadu. Sú v nej ideálne podmienky na rozvoj baktérií: teplo, vlhko a drobčeky potravy. Hubky na umývanie riadu by ste preto mali pravidelne meniť a nemali by ste to odkladať až na dobu, kedy začne smrdieť, alebo sa rozpadne.

Ďalšie potencionálne nebezpečné miesta

Mikroorganizmy by sme tiež bez väčších problémov našli v kúpeľni, na uterákoch, vo vani a na záchodovej mise.  Vaňu preto po každom použití opláchnite a pravidelne umývajte. Nikdy čakajte až na dobu, kedy objavíte na vani čierny povlak spôsobený baktériou Sarratia marcescens. Táto baktéria spôsobuje vznik zápalov močového ústrojenstva. Uteráky pravidelne perte aspoň pri šesťdesiatich stupňoch . Ak aj Vás trápi nedostatok voľného času s tejto uponáhľanej doby, vždy si môžete objednať naša služby. Upratovanie Pezinok, hĺbkové tepovanie a umývanie okien a nič nenecháte na náhodu. Hor sa do upratovania!