správny koberec

Vyberte si svoj koberec do obývačky správne!

Obývačka patrí medzi tri najfrekventovanejšie miestnosti v dome spolu s kuchyňou a spálňou. Vždy majte na mysli, že chcete mať tieto miestnosti čo najviac pohodlné, aby ste sa v nich cítili príjemne. Predsa v nich budete tráviť toľko času. Súčasným trendom sú behúne a celoplošné koberce sa postupne vytrácajú. Ľudia majú radšej pohodlnosť a práve preto si radšej vyberajú behúne, ktoré sa častokrát dajú zdvihnúť a vytrepať. Ich údržba je jednoduchšia a jednoduchšou je aj údržba zbytku miestnosti, ktorý býva z pevnej podlahy.

Niektoré behúne bývajú aj z materiálov, ktoré môžete prať v práčke. To už závisí od typu materiálu. Výber podlahy a k nej koberca môže vyvolávať stres, pretože na zhodnotenie nebýva len zafarbenie, tvar alebo celkový výzor. Hneď sa zamyslite aj nad následnou údržbou. Preto sme pre Vás pripravili pár rád, ako sa orientovať pri výbere koberca, aby ste sa vyhli stresujúcim situáciám.

Vyberte si správny materiál

Na samom začiatku sa vždy rozhodujte podľa materiálu z akého chcete koberec mať. Takýto postup Vám veľmi uľahčí výber. Ďalej nezabúdajte ani, ako bude behúň zaťažovaný. Máte domáce zvieratká? Žije Vás v domácnosti viacej? Máte malé deti? Toto všetko by ste mali zohľadniť pri výbere odolnosti materiálu. Podľa typu materiálu bude potom závisieť, ako náročné bude tepovanie kobercov.

A. Umelecký hodváb

Ak je Vašim cieľom vyskladať si domov v luxusnom dizajne, vyberte si Viskózu Tencel. Jedná sa o napodobeninu prírodného materiálu , ktorý je ale zároveň rovnako pohodlný. Tiež sa označuje ako polosyntetický, pretože v zložení sa tiež nachádza prírodná celulóza. Nezabúdajte na to, že umelecký hodváb je vzdušný, chladný na dotyk, rýchlo sa znečistí a ľahko za zafarbí od okolia.

B. Polypropylén

Ak obývate domácnosť spolu s malými deťmi prípadne mačkou či psom, nieje moc vhodné zaobstarať si luxusné koberce. V takejto situácií sa práve ponúka polypropylénový koberec. Sú cenovo veľmi prístupné, údržba je jednoduchá a vydržia množstvo rokov. Skrátka v náročných podmienkach je to najlepšia voľba.

C. Vlnené behúne

Vlna je prírodný materiál, ktorý je veľmi príjemný na dotyk a dobre vyzerá. Zásluhou lanolínu prirodzene vyskytujúcom sa vo vlne je trošku odolnejší ako iné typy behúňov. Ak sa ňom narobia škvrny, ťažšie sa ale odstraňujú, ako na syntetických kobercoch. Preto aj keby sa Vám na vlnený behúň niečo vylialo, snažte sa to čo najrýchlejšie utrieť navlhčenou utierkou. Vďaka lanolínu totiž dlhšie trvá vsiaknutie a preto vzniku fľaku môžete úplne zabrániť. Pri pravidelnom vysávaní sa z takejto ozdoby môžte tešiť naozaj dlho.