Ploštice sa stávajú stále väčším problémom obrázok

S plošticami majú ľudia problém snáď vo všetkých kútoch planéty. Jedná sa o druh, ktorý sa ľahko adaptuje a preto došlo vďaka migrácií populácie k ich bujarému rozšíreniu. Pritom sa jedná o najhoršie ničiteľných škodcov a parazitov  človeka. Nie je tomu tak dávno, čo sme sa s plošticami stretávali v našich domácnostiach iba zriedkavo, ako sa však naše prostredie otepľuje, ich populácií sa čím ďalej tým viac darí. Situácia je taká, že zatiaľ sa málokto s týmto problémom stretol osobne. Akonáhle sa dopočujeme o niekom, že v jeho domácnosti sú ploštice, sme v miernom šoku – predsa sa jedná o slušných ľudí a majú doma upratané a čisto. Pravda je však trošku inde. Ploštice sa v menšej miere šíria v dôsledku zníženej čistoty, hygieny a ošetrovania a vo väčšej miere v dôsledku nízkej informovanosti , teda prevencie. Pri upratovacích, čistiacich a hĺbkovo tepovací prácach sa s týmto problémom stretáva aj firma Topservis, preto Vás chceme s týmto problémom trošku oboznámiť.

To najlepšie je prevencia

Najpodstatnejším pravidlo je obozretnosť pri návšteve nového prostredia, hlavne ak sa tam chystáte nocovať. Kritickými miestami sú v prevažnej miere hotely, motely, dovolenkové destinácie, ale nič sa nestane, ak budete obozretný aj pri návšteve rodiny či priateľov. Pri príchode je potrebné hľadať znaky výskytu ploštíc. Môže sa to zdať na prvý pohľad neslušne, ale treba si uvedomiť, že mať ploštice nie je hanba a zbaviť sa ich, nie je tak jednoduché, aby sme si ich mohli priniesť domov. Dôležité je prísť na tento problém čo najskôr, aby neprišlo v nekontrolovateľnému premnoženiu a infikovaniu celého okolia.

Ak by ste si všimli poštípanie plošticou po návšteve cudzieho prostredia, je potrebné ešte pred príchodom do vlastnej domácnosti spraviť dezinsekciu všetkého oblečenia a kufrov. Ak by ste si ich ale všimli až po návrate domov, je potrebné bezodkladne oddeliť veci, ktoré sú možnou nákazou . Za každú cenu je potrebné zabrániť ich rozšíreniu v domácnosti. Základným pravidlom pri šírení ploštíc je, nikdy sa nesnažiť spraviť dezinsekciu sami, neodkladne treba volať deratizačnú firmu, ktorá sa o problém postará s profesionálneho hľadiska.

Ako sa výskyt ploštíc prejavuje

To prvé čo si môžete všimnúť, ak sa vyspíte v posteli, v ktorej sa vyskytujú ploštice, sú drobné štípance. Tento hmyz je aktívny prevažne v nočných hodinách, preto aj štípance očakávajte ráno po prebudení. Ďalším znakom sú drobné bodky ako keby od pera, ide o výkaly, čo je vlastne plošticami pretrávená naša krv. Keď už je ich výskyt naozaj obrovský, ploštice môžeme nájsť po celej miestnosti, napríklad aj za obrazmi či pod kobercami.

Výskyt ploštíc nikdy nepodceňujte a budete môcť v kľude spávať!