Ploštice sa stávajú stále väčším problémom obrázok

S plošticami majú ľudia problém snáď vo všetkých kútoch planéty. Hovoríme o druhu, ktorý sa ľahko adaptuje a preto sme ho vďaka migrácií populácie bujaro rozšírili. Pritom ploštice radíme k najhoršie ničiteľných škodcom a parazitom  človeka. Nie je tomu tak dávno, čo sme sa s plošticami stretávali v našich domácnostiach iba zriedkavo, ako sa však naše prostredie otepľuje, ich populácií sa čím ďalej tým viac darí. Situácia je taká, že zatiaľ sa s týmto problémom stretávame zriedkavo. Akonáhle sa dopočujeme o niekom, že v jeho domácnosti sú ploštice, sme v miernom šoku. Predsa sú to slušný ľudia a majú doma upratané a čisto. Pravda je však trošku inde. Ploštice si v menšej miere šírime v dôsledku zníženej čistoty, hygieny a ošetrovania. Vo väčšej miere v dôsledku nízkej informovanosti , teda prevencie. Pri upratovacích, čistiacich a hĺbkovo tepovací prácach sa s týmto problémom stretávame, preto Vás chceme s týmto problémom trošku oboznámiť.

To najlepšie je prevencia

Najpodstatnejším pravidlom, ktoré musíte dodržiavať je obozretnosť pri návšteve nového prostredia, hlavne ak sa tam chystáte nocovať. Kritickými miestami sú v prevažnej miere hotely, motely, dovolenkové destinácie. Napriek tomu nespravíte nič zlé, ak budete obozretný aj pri návšteve rodiny či priateľov. Pri príchode hľadajte znaky výskytu ploštíc. Môže sa Vám to zdať na prvý pohľad neslušné, ale treba uvedomte si, že ak máte ploštice nie je hanba. Nezbavíte sa ich len tak, aby ste si ich mohli priniesť domov. Snažte sa prísť na tento problém čo najskôr, aby ste mohli zabrániť nekontrolovateľnému premnoženiu a infikovaniu celého okolia.

Ak by ste si všimli poštípanie plošticou po návšteve cudzieho prostredia, musíte ešte pred príchodom do vlastnej domácnosti spraviť dezinsekciu. Po dezinsekcii by ste mali spraviť tepovanie Pezinok na všetkom čalúnení v domácnosti. Zničíte všetky ploštice vo všetkom oblečení a kufroch. Ak by ste si ich ale všimli až po návrate domov, musíte bezodkladne oddeliť veci, ktoré sú možnou nákazou . Za každú cenu zabráňte ich rozšíreniu v domácnosti. Dodržujte základné pravidlo pri šírení ploštíc, nikdy sa nesnažte spraviť dezinsekciu sami. Neodkladne volajte deratizačnú firmu, ktorá sa o problém postará s profesionálneho hľadiska.

Ako sa výskyt ploštíc prejavuje

To prvé čo si môžete všimnúť, ak sa vyspíte v posteli, v ktorej sa vyskytujú ploštice, sú drobné štípance. Tento hmyz je aktívny prevažne v nočných hodinách, preto aj štípance očakávajte ráno po prebudení. Potom si môžete všimnúť drobné bodky ako keby od pera, ide o výkaly, vidíte plošticami pretrávenú Vašu krv. Keď už je ich výskyt naozaj obrovský, ploštice môžete nájsť po celej miestnosti, napríklad aj za obrazmi či pod kobercami.

Výskyt ploštíc nikdy nepodceňujte a budete môcť v kľude spávať!