Ako sme sa dostali k dnešnému spôsobu vysávania obrázok

Na začiatok by sme si mohli pripomenúť, ako to bolo v dobách nedávnych. V priebehu socializmu, ešte keď sme sa riadili plánovanou ekonomikou, nebolo veľmi z čoho vyberať. Dal sa zakúpiť jeden model ETA 402 , ktorým ste museli zvládnuť všetky nástrahy pri vysávaní domácnosti. Ak ste zapli tento čistiaci stroj, takmer nič iné ste nepočuli, ale bol takmer nezničiteľný. Nebolo žiadnou výnimkou, že sa dal používať aj v druhej generácií používateľov. Bol konštruovaný tak, aby dobre slúžil a nie aby ste každú chvíľu museli kupovať druhý, aby sme zabezpečili trvalý rast ekonomiky. Jeho trvácnosť bola zakomponovaná aj do systému zbierania znečistenia a jeho vyhadzovania. Na odpad sa používalo textilné vrecko, toto sa vybralo a jednoducho sa vysypalo, nasadilo naspäť do vysávača a mohlo sa pokračovať. Kto to zažil, určite si pamätá, že to nebolo nič príjemné. Pri vyklepávaní sa rozlieval mrak prachu.

Zlom nastal až po prevrate, teda keď skončila centrálne riadená ekonomika. Zo zahraničia prenikla postupne novinka vo forme papierového zberného vrecka na odpad. Rozdiel bol v tom, že papierové vrecko sa po použití nevyklepávalo, ale sa jednoducho vyhodilo.  Toto bol krok k zvýšeniu pohodlia užívateľa.  Netrvalo dlho a textilné vrecká a vysávače, do ktorých sa vkladali textilné vrecká na znečistenie, sa prestali úplne vyrábať. Trh sa vybral smerom používania papierových vreciek. Postupne sa dalo povyberať aj z vysávačov rôznej výkonnosti a rôznej triedy. Ako tomu ale na začiatku 90. rokov bolo, novú technológiu vystriedal jav v podobe nedostatku papierových vreciek.

Intenzita filtrácie

Prevrat vo forme zintenzívnenia filtrovania povysávanej špiny prišiel v deväťdesiatich rokoch a stále sa postupne vylepšuje. Energia do tohto procesu bola naliata hlavne v dôsledku vzniknutia konkurenčného boja. Na trh postupne prichádzali firmy s dlhoročnými skúsenosťami a so sebou prinášali aj nové technológie. Postupne prichádzalo na všemožné vylepšenia vysávačov a pozadu nezostal ani spôsob filtrácie. Zanedlho sa ponúkali zberné vrecká s trojnásobnou filtráciou. Skoro zároveň s touto filtráciou prišli aj vrecká so šesťnásobnou filtráciou.  Nástup tejto technológie bol tak rýchli, že zákazníci, ale v mnohých situáciách ani obchodníci netušili v čom vlastne takáto výhoda spočíva.

Aby sme si to trošku objasnili. Podstata je vlastne celkom jednoduchá. Trojnásobnú filtráciu tvorí mikrofilter na vstupe vzduchu do vysávača  plus k tomu dvojvrstvové vrecko z papiera. Ďalším krokom bolo potom pridanie trojvrstvových papierových vreciek a filter na vzduch sa nepridával iba na vstup vzduchu do vysávača, ale aj na jeho výstupe. Takto jednoducho si treba predstaviť viacstupňovú filtráciu na vysávačoch.

Vysávanie ani hĺbkové tepovanie netreba podceňovať, veľa o tom vie upratovacia a čistiaca firma Topservis.