Ako sme sa dostali k dnešnému spôsobu vysávania obrázok

Na začiatok by sme si mohli pripomenúť, ako to bolo v dobách nedávnych. V priebehu socializmu, ešte keď sme sa riadili plánovanou ekonomikou, nebolo veľmi z čoho vyberať. Kúpili sme jeden model ETA 402 , ktorým sme museli zvládnuť všetky nástrahy pri vysávaní domácnosti. Ak ste zapli tento čistiaci stroj, takmer nič iné ste nepočuli, ale bol takmer nezničiteľný. Takmer ste sa nestretli s výnimkou, že by ho niekto nemal aj v druhej generácií používateľov.

Bol konštruovaný tak, aby dobre slúžil a nie aby ste každú chvíľu museli kupovať druhý a zabezpečovali tak trvalý rast ekonomiky. Jeho trvácnosť bola zakomponovaná aj do systému zbierania znečistenia a jeho vyhadzovania. Na odpad ste používali textilné vrecko. Toto ste vybrali a jednoducho vysypali, nasadili naspäť do vysávača a mohli ste pokračovať. Kto to zažil, určite si pamätá, že to nebolo nič príjemné. Pri vyklepávaní sa rozlieval mrak prachu.

Látkové vrecká na odpad vystriedali tie papierové

Zlom sme zažili až po prevrate, teda keď skončila centrálne riadená ekonomika. Zo zahraničia prenikla postupne novinka vo forme papierového zberného vrecka na odpad. Rozdiel bol v tom, že papierové vrecko po použití nevyklepávate, ale ho jednoducho vyhodíte.  Toto bol krok k zvýšeniu pohodlia užívateľa.  Netrvalo dlho a textilné vrecká a vysávače, do ktorých musíte vkladať textilné vrecká na znečistenie, prestali úplne vyrábať. Trh sa vybral smerom používania papierových vreciek. Postupne ste mohli povyberať aj z vysávačov rôznej výkonnosti a rôznej triedy. Ako tomu ale na začiatku 90. rokov bolo, novú technológiu vystriedal jav v podobe nedostatku papierových vreciek.

Intenzita filtrácie

Prevrat vo forme zintenzívnenia filtrovania povysávanej špiny prišiel v deväťdesiatich rokoch a stále ho postupne vylepšujú. Energiu do tohto procesu naliati hlavne v dôsledku vzniknutia konkurenčného boja. Na trh postupne prichádzali firmy s dlhoročnými skúsenosťami a so sebou prinášali aj nové technológie. Postupne prichádzali na všemožné vylepšenia vysávačov a pozadu nezostali ani  pri spôsobe filtrácie. Zanedlho ponúkali zberné vrecká s trojnásobnou filtráciou. Skoro zároveň s touto filtráciou prišli aj vrecká so šesťnásobnou filtráciou.  Nástup tejto technológie bol tak rýchli, že zákazníci, ale v mnohých situáciách ani obchodníci netušili v čom vlastne takáto výhoda spočíva.

Aby sme si to trošku objasnili. Podstata je vlastne celkom jednoduchá. Trojnásobnú filtráciu tvorí mikrofilter na vstupe vzduchu do vysávača  plus k tomu dvojvrstvové vrecko z papiera. V ďalšom kroku potom pridali trojvrstvové papierové vrecá a filter. Filter na vzduch nepridávali iba na vstup vzduchu do vysávača, ale aj na jeho výstup. Takto jednoducho si predstavte viacstupňovú filtráciu na vysávačoch.

Vysávanie ani hĺbkové tepovanie v Pezinku netreba podceňovať, veľa o tom sme pochopili počas našich dlhoročných skúseností s upratovaním. Vysávače a ich spôsob filtrácie využívame hlavne pri tepovaní kobercov a sedačiek.