Ekologické upratovanie a súčasnosť obrázok

Či si upratujete sami v domácnosti, alebo čistenie robí špecializovaná firma, v menšej či väčšej miere je potrebné použiť upratovacie prostriedky. Chemické látky, ktoré sa v týchto prostriedkoch nachádzajú, potom viac či menej zaťažujú naše životné prostredie a organizmy nielen tých, ktorý s nimi pracujú, ale aj tých, ktorí v tom prostredí budú následne žiť. Preto by každá strana, aj tí ktorí si objednávajú službu, aj tí ktorí ju budú následne vykonávať, by mali mať na pamäti nebezpečnosť týchto chemických látok k nášmu životnému prostrediu. Každý, kto používa takéto prostriedky, či už je to profesionálna upratovacia firma, alebo upratovačka mal byť človek ohľaduplný, pretože čistiť u niekoho doma, je krehká záležitosť. ,,Nejedná sa iba o službu, predpokladá sa aj určité sociálne cítenie a aj upratovačka by mala rozumieť, ako ovplyvňuje svoje okolie , ʺ tvrdia vo firme Topservis – čistenie a hĺbkové tepovanie čalúneného nábytku bez agresívnych chemikálií.

Podľa skúseností v čistiacej firme Topservis, vôbec nie je nutné zahlcovať sa umelou chémiou. A to obzvlášť platí, ak upratujeme u seba doma. ,, To, že pri upratovaní a čistení sa určite nezaobídeme bez agresívnych čistiacich prostriedkov, je čistá propaganda nadnárodných korporácií, ktoré sa nás o tomto snažia presvedčiť už niekoľko dekád.  Pravda je presne opačná, na pedantné vyčistenie ich vôbec nepotrebujeme. Pre dôkaz si vôbec netreba chodiť ďaleko, stačí si o tom len niečo málo zistiť a následne to vyskúšať. V dnešnej dobe má už prístup k internetu skoro každý a preto by nemal byť problém dostať sa k relevantným informáciám o ekologickom upratovaní. Predchádzajúce generácie vôbec nemali prístup k tak chemickým čistidlám a vôbec im to nebolo ani treba. Pri upratovaní používali iba látky, ktoré boli dostupné ako sódu bikarbónu, ocot, vrelú vodu či mydlo.  Týmto spôsobom sa dá perfektne vyčistiť, pretože rozhodujúcimi faktormi sú teplota, voda a tlak. Následná námaha vynaložená pri upratovaní je potom priamo úmerná pravidelnosti s akou sa k čisteniu vraciame. Vôbec v týchto čistidlách nepotrebujeme také látky ako všakovaké vône, ofarbenie čistidiel a už vôbec nie agresívne chemické látky. Toto všetko sa nám snažia natlačiť do hlavy výrobcovia a predajcovia čistiacich prostriedkov, pri tom si však môžete vystačiť iba so zdravým sedliackym rozumom. Moja teta upratuje tak, ako to poznala od svojej mamy a tak pekne upratané má málokto.

Profesionálny prístup k čisteniu

Určite sa nájde hromada upratovacích firiem, ktoré pri čistení obrovských priestorov, zabúdajú na aspekt ekologického upratovania a tento prístup v takomto prostredí možno vôbec nemá šancu. No upratovacia čistiaca a hĺbkovo tepovacia firma Topservis podľa svojich skúseností si dobre uvedomuje, že aj v takomto prostredí sa dá k upratovaniu pristupovať bez agresívnej chémie. Stačí  používať čistiace prostriedky bez formaldehydu, fosfátov a chlóru.  Jedná sa o najškodlivejšie chemické prísady, ktoré zabraňujú rýchlemu rozloženiu v prírode a spôsobujú také problémy ako napríklad sinicový kvet na našich rybníkoch a umelých nádržiach.

Tak hor sa do ekologického upratovania.