Moderná doba postúpila a umývačka riadu sa stala štandardným vybavením kuchyne po celom Slovensku. Používame ju ako v domácnostiach, tak v reštauráciách či hoteloch. Podľa štatistických údajov sme mali už v roku 2010 vybavených umývačkami riadu takmer štyridsať percent domácností po celom Slovensku. A podiel kuchynských liniek, do ktorých zabudovávame umývačku riadu neustále iba rastie.
Výhody umývačky riadu proti ručnému umývaniu
Umývačku riadu máme ako nezastupitelného pomocníka hlavne v prostredí, kde potrebujeme umývať riad vo veľkom množstve. Takýto pomocník nám dokáže neuveriteľne ušetriť čas a námahu, ktorú by sme museli vynaložiť pri umývaní riadu. Na viac je niekoľko faktorov, ktoré hovoria pre používanie umývačky oproti ručnému čisteniu riadu. Umývačka totižto dokáže dôkladnejšie odstrániť znečistenie a mikroorganizmy, ako by sme to dokázali my ručným čistením. Je to zapríčinené hlavne výškou možnej použitej teploty a čistiacimi prostriedkami.
V čistiacom programe môžeme dosiahnuť teplotu skoro 80 ˚C, zatiaľ čo pri ručnom umývaní si môžeme pustiť maximálne do päťdesiat stupňov Celzia, než to nebudeme môcť vydržať. Taktiež používaním tohto kuchynského pomocníka znižujeme kontakt s čistiacimi prípravkami a chemickými látkami v nich obsiahnutými. Aj keby sme používali ekologické čistiace prostriedky z dlhodobého hľadiska to nemá určite na naše zdravie pozitívny vplyv. Taktiež programy umývačiek riadu výrobcovia nastavujú tak, že vyčistený riad podstupuje niekoľkonásobné oplachovanie, čo bezpochyby zbaví riad nežiaducich čistiacich látok.
Ako to celé začalo?
Samozrejme úplne prvých predchodcov umývačiek riadu nemôžeme s tými súčasnýmiani porovnať. Najstarším predkom umývačiek riadu bol prístroj skonštruovaný v roku 1850. Zásluhy za tento čin môžeme pripísať jeho tvorcovi Joelovi Houghtonivi, ktorý svoj vynález zaregistroval v USA. Nešlo o nič zázračné, pretože ste museli točiť rukoväťou, ale myšlienka bola vynikajúca a preto stála za ďalší vývoj.
Pridaním motorového pohonu sme následne posunuli vývoj mílovými krokmi. Ten však pridala až žena Joshephina Cochranová iba o 16 rokov neskôr. Princíp postavila na vodorovne nasadenom kole, ktoré sa otáčalo a zároveň striekalo vodu s čistidlom na riad umiestnený na držiaku. Po nej pokrok priniesol pán Wiliam Howard Loven, ktorý umývačku upravil na vkladanie riadu spredu. Pán Loven však spravil svoju umývačku aj s veľkým negatívom, obrovskou spotrebou vody. K prechodu do súčasnej podoby umývačiek sme museli počkať ešte mnoho času, ale všetko závisí od pokroku ľudstva.
Súčasné umývačky dokážu svojmu majiteľovi ušetriť niekoľko desiatok eur ročne na elektrickej energii a spotrebe vody. Následne sa upratovanie v Pezinku stalo takýmto pomocníkom oveľa jednoduchšie. Stále je miesto, kam uložiť špinavý riad a preto máme v kuchyni viac miesta. Pri správnom používaní umývačiek je nám k dispozícií aj funkcia odvápňovania vody, čo je vynikajúci mechanizmus na zabránenie zakaľovaniu skla pri čistení.