Umývačka riadu nebol náš pomocník odjakživa obrázok

Moderná doba postúpila a umývačka riadu sa stala štandardným vybavením kuchyne po celom Slovensku, ako v domácnostiach, tak v reštauráciách či hoteloch. Podľa štatistických údajov bolo už v roku 2010 vybavených umývačkami riadu takmer štyridsať percent domácností po celom Slovensku. A podiel kuchynských liniek, do ktorých sa zabudovává umývačka riadu neustále iba rastie.

Umývačka riadu je nezastupiteľným pomocníkom hlavne v prostredí, kde je potrebné umývať riad vo veľkom množstve. Takýto pomocník dokáže neuveriteľne ušetriť čas a námahu, ktorú by sme museli vynaložiť pri umývaní riadu. Na viac je niekoľko faktorov, ktoré hovoria pre používanie umývačky oproti ručnému čisteniu riadu. Umývačka totižto dokáže dôkladnejšie odstrániť znečistenie a mikroorganizmy, ako by sme to dokázali my ručným čistením. Je to zapríčinené hlavne výškou možnej použitej teploty a čistiacimi prostriedkami. V čistiacom programe je možné dosiahnuť teplotu skoro 80 ˚C, zatiaľ čo pri ručnom umývaní si môžeme pustiť maximálne do päťdesiat stupňov Celzia, než sa to nebude dať vydržať. Taktiež používaním tohto kuchynského pomocníka znižujeme kontakt s čistiacimi prípravkami a chemickými látkami v nich obsiahnutými. Aj keby sme používali ekologické čistiace prostriedky z dlhodobého hľadiska to nemá určite na naše zdravie pozitívny vplyv.  Taktiež programy umývačiek riadu sú nastavené tak, že vyčistený riad podstupuje niekoľkonásobné oplachovanie, čo bezpochyby zbaví riad  nežiaducich čistiacich látok.

Ako to celé začalo…

Samozrejme úplne prvý predchodcovia umývačiek riadu sa s tými súčasnými nedajú ani porovnať.  Najstarším predkom umývačiek riadu bol prístroj skonštruovaný v roku 1850 a zásluhy za tento čin môžeme pripísať jeho tvorcovi Joelovi Houghtonivi, ktorý svoj vynález zaregistroval v USA. Nešlo o nič zázračné, pretože sa točilo rukoväťou, ale myšlienka bola vynikajúca a preto stála za ďalší vývoj.

Následným dôležitým míľnikom vo vývoji umývačiek bolo pridanie motorického pohonu. O ten sa už ale zasadila žena Joshephina Cochranová iba o 16 rokov neskôr. Princíp bol založený na vodorovne nasadenom kole, ktoré sa otáčalo a zároveň striekalo vodu s čistidlom na riad umiestnený na držiaku. Pokrok potom priniesol pán Wiliam Howard Loven, ktorý umývačku upravil na vkladanie riadu spredu, negatívom na umývačke však bolo ohromné množstvo spotrebovanej vody. K prechodu do súčasnej podoby umývačiek muselo prejsť ešte mnoho času, ale všetko bolo závislé od ďalšieho pokroku.

Súčasné umývačky dokážu svojmu majiteľovi ušetriť niekoľko desiatok eur ročne na elektrickej energii a spotrebe vody.  Stále je miesto, kam uložiť špinavý riad a preto máme v kuchyni  viac miesta. Pri správnom používaní umývačiek je nám k dispozícií aj funkcia odvápňovania vody, čo je vynikajúci mechanizmus na zabránenie zakaľovaniu skla  pri čistení.