nová rúra

Keď si kúpite novú rúru, môže Vám vadiť jej zápach. Radi by ste si niečo upiekli, ale neviete či máte byť ostražití pred zápachom chemikálií z novej rúry? Tiež si radosť môžete pokaziť zadymenou rúrou a nepríjemným chemickým zápachom horiaceho plastu.

Zápachu rúry po tzv. novote sa nevyhnete. Aj keď sa na začiatku môžete obávať, ide o normálny stav. Taktiež môžete byť nepríjemne prekvapení, ak pri prvom pečení zacítite zápach horiaceho plastu. Aby ste sa daného zápachu zbavili, musíme sa spolu pozrieť na príčinu vzniku. Práve pre tento prípad Vám prinášame tento článok s radami a trikmi ako na to.

Zdroj zápachu novej rúry

Výrobcovia uvádzajú tento zápach normálnu záležitosť a hovoria o viacerých príčinách vzniku :

1. zápach spôsobuje plastová a gumená izolácia, ktorú prvý krát zohrejete do extrému
2. pálite rôzne farby a nátery vo vnútri rúry
3.tiež ho môžu spôsobiť zabudnuté časti obalov a lepidiel, ktoré pálite

Pripomenuli by sme tiež, že zápach môžete cítiť aj pri starých rúrach. V tomto prípade však ide o iný dôvod. Pravdepodobne používate veľmi silné chemické čistidlá, ktoré používate na čistenie. Prípadne ak ste v rámci opravy menili niektoré časti rúry, tie môžu zapáchať, ak ich vypekáte.

Môže mi zápach rúry poškodiť zdravie?

Všeobecne sme si každý vedomí, že dýchaním výparov horiacich plastov si poškodíme. V tomto prípade sa však nemusíme baviť o horiacich plastoch. Zápach spôsobený pálením ochranných olejov, je trošku niečo iné. Všetko si prečítate v príbalových letákoch od výrobcov. Môžete byť v kľude, pretože ak nezapácha pálený plast, nijak si neškodíte. Výrobcovia zápach pri pálení novej rúry je uvádzajú ako normálny neohrozuje Vaše zdravie.

Ak sa však nachádzate v situácií, že skutočne dýchate výpary páleného plastu, okamžite rúru vypnite. Výpary z páleného plastu dráždia pľúca a poškodzujú Vaše zdravie. Zároveň otvorte všetky okná a odíďte a zoberte so sobou aj domáce zvieratá. Pretože aj pre ne sú tieto výpary nebezpečné.

Potrebujete vypáliť trúbu

Pred tým ako s pôjdete upiecť prvé jedlo, trúbu pustite na prázdno. Čistá trúba je súčasť upratovania v Pezinku. Vyhnete sa tým jedlu, ktoré by zapáchalo po spálenom plaste. Ak poriadne rúru necháte prihorieť, spálite tak všetky nepríjemné veci, ktoré staja za zápachom. Zároveň však, ak prvé vypálenie nebude stačiť, zopakujte ho ešte raz. Všetko objavíte v návode na použitie.

Postupujte zhruba v týchto bodoch :

1. Najskôr pootvárajte okná a pustite digestor
2. Trúbu nastavte na najvyššiu teplotu a nechajte pustenú aspoň pol hodinu
3. Trúbu zastavte a nechajte vychladnúť
4. Rúru poumývajte jarovou vodou a poutierajte
5. prípadne proces opakujte.