Postup čistenia v supermarketoch obrázok

Drobné obchodíky a supermarkety, či už sa jedná o malé potraviny, alebo gigantické predajne, sú prostredím s veľkým pohybom osôb , ktorí chtiac nechtiac prinášajú dovnútra hromady znečistenia. Preto v takýchto priestoroch sa upratovacie práce nesmú nikdy zastaviť – tobôž ak by sa jednalo o supermarkety s 24 hodinovým režimom.  Zastavenie čistiacich prác možno iba na pár hodín či dní, by mohlo znamenať obrovské hygienické riziko, preto sa upratovanie nikdy nenecháva na koniec zmeny, ale musí prebiehať presne podľa časového harmonogramu aj počas plnej prevádzky.

V drobných obchodíkoch všetko poväčšinou býva postavené na majiteľoch, alebo stálych zamestnancoch. Upratovacie práce od externej čistiacej a hĺbkovo tepovacej firmy ako je Topservis je v nadpolovičnej väčšine výnimkou. Podobný systém platí aj napríklad v takom reťazci ako je Lidl. Stáli zamestnanci sa nestarajú iba o dokladanie tovaru, ale zároveň aj údržbu a čistotu predajne. Externé firmy zabezpečujú iba údržbu okolia Lidlu. Taký reťazec ako je Billa však už predstavuje prechod medzi jednotlivými modelmi, pretože v jednej predajni je upratovanie zabezpečované stálymi zamestnancami, ale hneď vo vedľajšej sa môže o čistiace práce starať najatá upratovacia firma. V Kauflande to prebieha podobne ako v Bille iba s tým rozdielom, že o okolie, ale aj čistotu predajne Kauflandu sa vždy musia starať dve externý firmy. Toto je trošku zaujímavý prístup, ale vychádza z vnútorných nariadení spoločnosti.

Spôsob čistenia a dezinfekcie

Celý sortiment čistiacich prípravkov využívaných k údržbe celej predajne je zaisťovaný buď z vlastných zdrojov, ak sa o čistenie starajú kmeňový zamestnanci. Ale tiež to tak nemusí byť, ak upratovanie zaisťujú najaté firmy.  Externé firmy sú najímané hlavne vo väčších mestách, čo je viazané na veľkosť predajní. V takýchto pobočkách je nákup čistiacich prípravkov externou firmou vždy viazaný na presné stanovy Kaufladu ako spoločnosti.  Ostatné pobočky, ktoré nedosahujú potrebnej veľkosti pre splnenie podmienky na dodávku upratovacích prác od externej firmy, potom odoberajú dezinfekčné prostriedky z centrálneho skladu Kauflandu. U nadmieru agresívnych prostriedkov, ktoré sú natoľko nebezpečné , že je ich uskladnenie v centrálnom sklade rizikové, sú tieto prostriedky dodávané presne na danú prácu. Čistiace firmy sú pri takýchto používaných prostriedkov viazané dodržiavaných takzvaným sanitačným plánom. Sanitačný plán presne stanovuje druhy a zloženie umývacích prostriedkov, ktoré je možné použiť.

Tak ako sa snažia o čistotu vo veľkých nákupných centrách a supermarketoch, tak by sme sa o čisté a zdravé životné prostredie mali starať aj u seba doma. Problém však nastáva, ak nemáme dostatok času, alebo ak ho už máme, tak si chceme konečne oddýchnuť. Ale ani v týchto situáciách netreba zúfať, vždy je tu pre Vás upratovacia, čistiaca a hĺbkovo tepovacia spoločnosť Topservis.  Tak šup sa do upratovania, aby všetka špina bola odstránená!