Pomoc pri upratovacích a čistiacich prácach obrázok

V tomto článku o používaní chemických látok v čistiacom priemysle Vám trošku predstavíme sanitárnu oblasť  v zónovaní. Pre tento druh umývania a čistenia sa využívajú žltá a červená farba.  Do tento oblasti zaraďujeme také priestory ako WC, kúpeľne , bazény či sauny. V rámci týchto priestorov sa ráta so všetkým vybavením, ktoré sa tu nachádza, teda tak umývadlá, ako aj skrinky.

Táto oblasť získala samostatné označenie z dôvodu špeciálnosti špiny, ktorá sa v tejto oblasti vyskytuje a usadzuje. Pre túto oblasť sú charakteristické mastné znečistenie, nánosy vodného kameňa, usadeniny zostatkov mydiel a často aj zostatky nánosov rezíduí na zmäkčenie vody. K upratovacím prácam v oblastiach s červeným a žltým označením sa využívajú prevažne čistiace prípravky s kyslím pH, zhruba medzi tri a päť pH. Prevažnú väčšinu látok v týchto prípravkoch tvoria anionické a neionické zlúčeniny a veľmi často kyselina citrónová. Nezriedka by sme sa však stretli aj s kyselinami ako mliečna, octová či mravčia. Z rozpúšťadiel sa používajú alkoholy a glykoly. Na záver pre spríjemnenie v  prípravkoch nesmú chýbať také látky, ako parfumy a konzervanty.

Zariadenie vyžadujúce špeciálnejšiu údržbu

Samotné odstraňovanie bežných nánosov vo WC a kúpeľni nemusí byť až taký problém, keď sa tejto problematike venujeme priebežne.  Niektoré predmety si však vyžadujú väčšiu pozornosť. Na tomto mieste by sme s kľudom mohli spomenúť zrkadlá, vodovodné batérie a ostatné lesklé povrchy. Zádrheľ môže nastať, ak sa chystáme vyleštiť zachytané zrkadlo, alebo aby vodovodná batéria nebola okrášlená o bodky vodného kameňa či aby sme zabránili neustálemu zamlžovaniu lesklých povrchov. Viacero s týchto problémov si na jednom mieste môžu všimnúť majitelia sklených sprchových kútov. Aby ste pri leštení a umývaní takéhoto sprchového kúta nevypustili dušu, odložte bežne dostupnú čistiacu chémiu a siahnite po kvalitnejších prostriedkoch. Ak nechcete zbytočne veľa platiť za takúto čistiacu a ošetrujúcu chémiu, vždy je dobé opýtať sa nejakého odborníka, ako je napríklad upratovacia, čistiaca a hĺbkovo tepovacia firma Topservis.

Pár faktov na záver

Na odvápnenie povrchov sa vynikajúco hodia kyseliny, ako napríklad citrónová či fosforečná, na zahodenie nie je ani ocot či kyselina octová.  Jedná sa o veľmi lacné riešenie s vysokou efektivitou. Medzi bežnou populáciou je najobľúbenejšie používanie octu pri odstraňovaní vodného kameňa či už na batériách, pri čistení bubnu práčky, alebo aj pri odvápňovaní varnej kanvice. No veľa ľudí by prekvapilo, že oveľa účinnejšia pri odstraňovaní vápenných nánosov je kyselina mliečna a čistiace prostriedky z nej.

Niekedy je lepšie siahnuť po kvalitnejšej chémií a niekedy je výhodnejšie pozrieť sa do minulosti, ako sa s upratovaním, čistením a umývaním popasovali naši predkovia.