Správne vybavená umývareň má svoje pravidlá obrázok

Fakty sú také, že na zlú hygienu dopláca až päť percent pacientov v nemocniciach po celej európskej únii. Každý s týchto pacientov sa nakazí na nejakú infekčnú chorobu z dôvodu slabej hygieny.  Problém podľa prieskumov vzniká hlavne z dvoch príčin. Buď si pacienti a zdravotníci nedostatočne umývajú ruky, alebo je problém v zle vybavených umývacích priestoroch. Bakteriálne a mikrobiálne infekcie nepotrebujú veľa, stačí pár dní zníženej snahy a nákaza je na svete.

Hrozba infekcie je väčšia vo väčších objektoch

Preto sú dôležité kvalitne vybavené WC, kúpeľne  a umyvárne nielen v domácnostiach ale hlavne vo väčších objektoch,  Objekty, kde sa združuje väčšie množstvo mladých alebo starých ľudí. Do tejto kategórie radíme také objekty, ako nemocnice, hospic či domovy dôchodcov. Nikde v týchto zariadeniach by nemali zabúdať na umývacie a čistiace miestnosti.  Podľa dlhodobých trendov končí v domovoch dôchodcov stále väčšie množstvo obyvateľov a predpoklad je, že sa toto tempo bude stále zrýchľovať. Čím sa stavajú čistiace miestnosti stále akútnejším priestorom, spojeným s potrebou udržiavať stále vyššiu kontrolu nad infekčnými ochoreniami.  Zabránime tak náhlim vznikom prípadných epidémií.

Nielenže je v zariadeniach s vyššou koncentráciou detí alebo starších občanov väčšia šanca prepuknutia infekčných ochorení. Ale zároveň sú toto skupiny ľudí, ktoré oveľa rýchlejšie podliehajú nákaze. Stačí aby bol nejaký predmet používaný viacerými osobami a jeho umývanie a čistenie nebolo dostatočné a hrozí nákaza. Preto celkovo upratovacie práce musíme prevádzkovať zodpovedne a v presne stanovených intervaloch. Neoddeliteľnou súčasťou generálnej údržby sú aj umývacie miestnosti, ktoré sú základným kameňom prevencie. Pri umývaní nesmieme zabúdať ani na umývanie okien.

Ako by mal správna umývacia miestnosť vyzerať

Umývacia miestnosť je presne priestor, v ktorej dočasne skandujeme špinavé nádoby. Nachádza sa tu umývadlo, umývačka s dezinfekciou a môžeme tu nájsť aj čisté nádoby na okamžité použitie. Toto je to najnutnejšie pre dodržiavanie správnych hygienických návykov v celom zariadení.  Na pamäti majte vždy porekadlo našich predkov: ,,Čistota pol zdravia. ʺ

A.    Priestor na znečistené veci – Tento priestor ste mali mať oddelený od zvyšku miestnosti, kľudne ho môžete vybaviť kovovým stolíkom.
B.   Priestor na umývanie rúk – Najdôležitejším predmetom v tejto zóne je umývadlo. Umývadlo by ste mali mať vždy blízko vchodu, musí mať pákový mechanizmus púšťania vody a nemali by na ňom chýbať mydlá s dezinfekčným účinkom.
C.    Umývačka špinavých nádob – Nejedná sa o klasickú umývačku na riad, ale o umývačku používaných nádob ako vedier, WC misiek, močových pohárov a podobne. Tento priestor nesmiete mať nikdy ďaleko od priestoru na odkladanie čistých vecí.
D.    Priestor pre umyté predmety – Toto je presne miesto, z ktorého si môžeme zobrať predmety na okamžité použitie. Tu nesmiete nmať nič čo by nebolo dezinfikované, alebo pripravené na použitie.