Správne vybavená umývareň má svoje pravidlá obrázok

Fakty sú také, že na zlú hygienu dopláca až päť percent pacientov v nemocniciach po celej európskej únii. Každý s týchto pacientov sa nakazí na nejakú infekčnú chorobu z dôvodu slabej hygieny.  Problém podľa prieskumov vzniká hlavne z dvoch príčin. Buď sa jedná o nedostatočné umývanie rúk pacientov a zdravotníkov, alebo je problém v zle vybavených umývacích priestoroch. Bakteriálne a mikrobiálne infekcie nepotrebujú veľa, stačí pár dní zníženej snahy a nákaza je na svete.

Preto sú dôležité kvalitne vybavené WC, kúpeľne  a umyvárne nielen v domácnostiach, ale hlavne v objektoch, v ktorých sa združuje väčšie množstvo mladých alebo starých ľudí. Do tejto kategórie spadajú také objekty, ako nemocnice, hospic či domovy dôchodcov. Nikde v týchto zariadeniach by sa nemalo zabúdať na umývacie a čistiace miestnosti.  Podľa dlhodobých trendov končí v domovoch dôchodcov stále väčšie množstvo obyvateľov a predpoklad je, že sa toto tempo bude stále zrýchľovať. Čím sa stavajú čistiace miestnosti stále akútnejším priestorom, spojeným s potrebou udržiavať stále vyššiu kontrolu nad infekčnými ochoreniami  a zabrániť tak náhlim vznikom prípadných epidémií.

Nielenže je v zariadeniach s vyššou koncentráciou detí alebo starších občanov väčšia šanca prepuknutia infekčných ochorení , ale zároveň sú toto skupiny ľudí, ktoré oveľa rýchlejšie podliehajú nákaze. Stačí aby bol nejaký predmet používaný viacerými osobami a jeho umývanie a čistenie nebolo dostatočné a hrozí nákaza. Preto celkovo upratovacie práce musia byť prevádzané zodpovedne a v presne stanovených intervaloch. Neoddeliteľnou súčasťou generálnej údržby sú aj umývacie miestnosti, ktoré sú základným kameňom prevencie.

Ako by mal správna umývacia miestnosť vyzerať

Umývacia miestnosť je presne priestor, v ktorej sa dočasne skandujú špinavé nádoby, nachádza sa tu umývadlo, umývačka s dezinfekciou a môžeme tu nájsť aj čisté nádoby na okamžité použitie. Toto je to najnutnejšie pre dodržiavanie správnych hygienických návykov v celom zariadení.  Na pamäti je treba mať vždy porekadlo našich predkov: ,,Čistota pol zdravia. ʺ

A.    Priestor na znečistené veci – Tento priestor by mal byť oddelený od zvyšku miestnosti, kľudne môže byť vybavený   kovovým stolíkom.
B.    Priestor na umývanie rúk – Najdôležitejším predmetom v tejto zóne je umývadlo. Umývadlo by sa malo nachádzať vždy blízko vchodu, malo by mať pákový mechanizmus púšťania vody a nemali by na ňom chýbať mydlá s dezinfekčným účinkom.
C.    Umývačka špinavých nádob –nejedná sa o klasickú umývačku na riad, ale o umývačku používaných nádob ako vedier, WC misiek, močových pohárov a podobne. Tento priestor nesmie byť nikdy ďaleko od priestoru na odkladanie čistých vecí.
D.    Priestor pre umyté predmety – Toto je presne miesto, z ktorého si môžeme zobrať predmety na okamžité použitie. Tu sa nesmie nachádzať nič čo by nebolo dezinfikované, alebo pripravené na použitie.